Minister zdrowia zapewnia! “Mamy szczepionki dla wszystkich Polaków”. Mają być płatne?

Minister zdrowia zapewnia! “Mamy szczepionki dla wszystkich Polaków”. Mają być płatne?

Minister Zdrowia znów straszy Polaków szczepionkami. “Mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi” – poinformował Adam Niedzielski. Czy szczepienia będą płatne?

Już na wstępie minister Niedzielski informuję, że szczepienia nie będą obowiązkowe. Zobaczymy pożyjemy, sam premier Morawiecki wspominał, że bez szczepień nie będzie można dać dziecka do przedszkola itd. wiec z tą deklaracja jeszcze poczekajmy.  Dalej minister zapowiedział, że centra dystrybucji szczepionek miałyby powstać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Które szczepionki przeciw koronawirusowi zakupi Polska?

– Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw – powiedział minister.

Jak dodał, mamy zawarte pośrednio umowy z trzema producentami, które w pełni zabezpieczają populację Polski.

– Mamy zagwarantowane szczepienia dla blisko 34 mln ludzi – podał Niedzielski.

Co ciekawe tylko dwie z trzech szczepionek, które zamierza kupić Polska ma wstępne wyniki badań populacyjnych, zapewniają 90 proc. odporności.

– Kierowaliśmy się też drugim kryterium, kto jest w stanie najszybciej dostarczyć szczepionki, a najszybciej mogą dotrzeć szczepionki tzw. oksfordzkie i Pfizera – dodał.

Szczepienia nie będą obowiązkowe.

– Wybór będzie zawsze należał do osoby, która się decyduje. Ale mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi – zaznaczył.

Pytany, dlaczego szczepionki nie będą obligatoryjne, minister stwierdził, że ludzie mają wątpliwości.

To jest szczepionka, która wchodzi na rynek, pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, dać pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa i przekonywać – powiedział.

Dopytywany, czy nie chodzi o kwestie finansowe, bo dobrowolne szczepionki będą dla większości płatne, a obowiązkowe musiałyby być darmowe lub z refundacją, Niedzielski zapewnił, że „to absolutnie nie jest kryterium”.

– Państwo polskie w dobie pandemii pokazało już niejednokrotnie, że wydatkowanie środków na pandemię jest priorytetem. Nie prowadzimy takiej buchalteryjnej kalkulacji ekonomicznej – podkreślił.

Niedzielski przypomniał, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy, medycy i służby mundurowe.

– Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe i oczywiście zaczniemy do medyków. Chcemy, by osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem miały prawo do zabezpieczenia w pierwszej kolejności. A potem służby mundurowe, a potem seniorzy. Chcemy robić to sekwencyjnie– dodał minister.

Źródło: wp.pl/ Polskie Radio

One thought on “Minister zdrowia zapewnia! “Mamy szczepionki dla wszystkich Polaków”. Mają być płatne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *