Konfederacja krytykuję skandaliczny projekt mandatowy PiS! „On cofa nas do poziomu państwa typu Bantustan” [WIDEO]

Konfederacja krytykuję skandaliczny projekt mandatowy PiS! „On cofa nas do poziomu państwa typu Bantustan” [WIDEO]

Politycy Konfederacji uważają za skandaliczne zmiany ws. otrzymywania mandatów. Projekt PiS odbiera obywatelom podstawowe prawo – zasadę domniemania niewinności, a pomysły PiS „cofają Polskę do poziomu republiki bananowej”. “Projekt PiS ws. mandatów jest „skandaliczny” i mamy nadzieję, że zostanie wycofany” – powiedzieli przedstawiciele Konfederacji na specjalnie zwołanej konferencji.

Przypomnijmy, że klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego! Jedyną możliwością zaskarżenia go jest udowodnienie swojej niewinności w sądzie. Obecnie, w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Jakub Kulesza prowadzący tą konferencję zauważył, że gdyby propozycje PiS weszły w życie to:

–  Nawet nieprzyjęty i niepodpisany mandat będzie z automatu uznawany jako przyjęty. Co oznacza, że to obywatel ewentualnie będzie mógł zgłosić sprawę do sądu, będzie miał na to 7 dni, sam będzie musiał wystąpić z taką inicjatywą, a we wniosku do sądu będzie musiał zawrzeć wszystkie niezbędne dowody – powiedział Kulesza.

– Rząd odbiera jedno z podstawowych praw obywatelskich – zasadę domniemania niewinności, co jest pogwałceniem zasad państwa prawa – dodał zbulwersowany.

Mec. Jacek Wilk ostrzega przed nadużyciami policji. Bo jak zauważa, funkcjonariusz policji teraz:

– Może stać się niejako sądem i wymierzyć od razu nam wyrok, to jest nic innego, niż powrót do jakiegoś obrzydliwego, wstrętnego trybu doraźnego albo czegoś jeszcze gorszego, co nawet w czasach PRL-u nie wyglądało w ten sposób – zauważył polityk.

Jacek Wilk wprost stwierdził, że projekt PiS jest totalnym gniotem

– On cofa nas do poziomu państwa typu Bantustan, jakaś republika bananowa, czy inne państwo, które nie ma nic wspólnego z cywilizowanymi zasadami państwa prawa. Mamy nadzieję, że PiS się opamięta i wycofa się z tego szalonego i bezmyślnego pomysłu, bo jeżeli nie, to będziemy świecić w środku Europy jako państwo, które cofnęło się w rozwoju, w cywilizacji prawnej, o jakieś dwa tysiące lat – oświadczył Wilk.

Co zatem Nam grozi? W projekcie przewidziano, że do Kodeksu w sprawach o wykroczenia wprowadzona zostanie m.in. zmiana, zgodnie z którą w razie odmowy odbioru mandatu albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany.

W uzasadnieniu projektu napisano:

„Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego”. „Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie” – czytamy.

“Dlatego z tych względów proponuje się przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu”.

Obywatel będzie mieć możliwość odwołania się w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *