Ale numer. Trump utworzy własną partię?! Znamy już ewentualną nazwę

Ale numer. Trump utworzy własną partię?! Znamy już ewentualną nazwę

Jak podaje amerykański “The Wall Street Journal”, prezydent Donald Trump poważnie rozważa utworzenie własnej partii! Chciałby wykorzystać sympatię pewnej części obywateli USA do swojej osoby. Planuję ją nazwać „Partią Patriotów”.

Jak podają amerykańskie media, plany założenia własnej partii przez Donalda Trumpa,  łączą się z niedawnym wystąpieniu na wiecu  wyborczym, gdzie oświadczył, że nawet gdy odejdzie ze stanowiska, jego „ruch” „dopiero się zaczyna”.

Informacje o politycznych planach byłego już prezydenta pojawiły się po tym, jak senator Mitch McConnell, lider republikanów w Kongresie, wygłosił we wtorek przemówienie, w którym obwiniał Trumpa za zamieszki w Kapitolu w tym miesiącu.

„Tłum był karmiony kłamstwami. Zostali sprowokowani przez prezydenta i innych wpływowych ludzi” – powiedział senator.

Od pary tygodni, Donald Trump sugeruje, że może ponownie startować na urząd prezydenta w 2024 roku – chociaż Kongres mógłby mu to uniemożliwić, gdyby impeachment się udał. Gdyby dwie trzecie Senatu zagłosowało za skazaniem Trumpa, musieliby uzyskać dodatkową zwykłą większość głosów, aby uniemożliwić mu objęcie przyszłego urzędu.

Czy partia Trumpa miałaby szansę na sukces?

Zazwyczaj mniejsze partie w USA, tak zwane “partie trzecie” zwykle nie cieszą się dużym poparciem w wyborach krajowych. Lecz czasami mają wpływ na wynik batalii wyborczej pomiędzy Demokratami a Republikanami.

Na pewno odchodzący prezydent wierzy w swoją popularność i i liczy na podobny wynik jak Ross Perot, który w 1992 roku w wyścigu republikanów George’a H. W. Busha i demokraty Billa Clintona zdobył aż 19% głosów. Czy zatem ruch Trumpa odniesie sukces?

Źródło: The Wall Street Journal/ Daily Mail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *