Oni oszaleli? Naukowcy chcą szczepić nasze zwierzaki! “Szczepienia zwierząt udomowionych mogą być konieczne”

Oni oszaleli? Naukowcy chcą szczepić nasze zwierzaki! “Szczepienia zwierząt udomowionych mogą być konieczne”

Koronaświrus w natarciu. Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii wieszczą, że: “W przyszłości może być konieczne szczepienie zwierząt domowych przeciwko Covid-19, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazy” . Czyżby firmy farmaceutyczne wyczuły kolejny miliardowy biznes?

Jak twierdzą naukowcy z ośrodka badawczego Earlham Institute w Norwich i University of Minnesota w USA, koronka może zainfekować wiele gatunków zwierząt, w tym – koty, psy i inne zwierzęta domowe. Zatem już dziś sugerowane jest, że dalsza ewolucja wirusa u zwierząt, a następnie przeniesienie się go na ludzi „stanowi znaczące długoterminowe ryzyko dla zdrowia publicznego”.

„To nie jest nie do pomyślenia, że szczepienia niektórych gatunków zwierząt domowych może być konieczne, ażeby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji” – napisali na łamach „Virulence”.

Jako przykład podaję działania rządu Danii, który wybił miliony norek, gdy okazało się, że setki przypadków Covid-19 w tym kraju były powiązane z wariantami koronawirusa, które się rozwinęły u norek hodowlanych.

Jeden z autorów artykułu w „Virulence”, Cock van Oosterhout, wskazał, że psy i koty mogą zarazić się koronawirusem, ale nie są znane przypadki przenoszenia go na ludzi. Dodajmy, że nasze tuzy z rządu, podczas pytań dziennikarzy zastrzegali się, że zwierzęta nie przenoszą tej zarazy.

„Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych po prostu jako środka ostrożności, aby zmniejszyć to ryzyko. Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność, jeśli chodzi o koronawirusy. Myślę, że najlepszym sposobem, by to zrobić, jest faktyczne rozważenie rozwoju szczepionek również dla zwierząt” – powiedział.

Redaktor naczelny „Virulence” wieszczy, że zaraza ewoluuje.

“Ryzyko jest takie, że (wirus)zaczyna przechodzić, jak to miało miejsce w przypadku norek, ze zwierzęcia na zwierzę, a następnie zaczyna ewoluować w szczepy specyficzne dla zwierząt, ale potem rozlewają się one z powrotem na populację ludzką i zasadniczo mamy do czynienia z nowym wirusem, który jest pokrewny, ale powoduje, że wszystko zaczyna się od nowa”.

Dodał, że choć norki w Danii zostały wybite, „to myśląc o zwierzętach domowych, można pomyśleć o tym, czy można by je zaszczepić, by oddalić ten scenariusz”. Czyli znowu będziemy mieli do czynienia z graniem na uczuciach właścicieli zwierząt. Nie kochasz Burka i nie chcesz go zaszczepić? Uśpienie!

Dalej naukowcy reasumują w taki sposób.

„Ciągła ewolucja wirusa w żywicielach zwierzęcych, po której następuje przeniesienie się wirusa na podatnych żywicieli ludzkich, stanowi znaczące długoterminowe zagrożenie dla zdrowia publicznego. SARS-CoV-2 może zakażać się wiele gatunków zwierząt żywicieli: koty, psy, norki oraz inne gatunki dzikie i udomowione, dlatego też szczepienia zwierząt udomowionych mogą być konieczne – napisali.

A jak wiemy, gdy naukowcy mówią, że coś można, to zazwyczaj znaczy, że będziemy do tego zmuszeni. Czyli koncerny farmaceutyczne słysząc te prognozy, już zacierają ręce. Kolejne miliardy dolarów wpadną im w ręce.

Źródło: Virulence/ Daily Mail

One thought on “Oni oszaleli? Naukowcy chcą szczepić nasze zwierzaki! “Szczepienia zwierząt udomowionych mogą być konieczne”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *