J. Wilk OSTRO o PiS i urzędach! Bandyterka urzędnicza! Przywróćmy odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych

J. Wilk OSTRO o PiS i urzędach! Bandyterka urzędnicza! Przywróćmy odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych

Dzisiaj gościem Marcina Jana Orłowskiego w telewizji KORWiN TV, był polityk Konfederacji – Jacek Wilk. Rozmawiano o groźbach ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, który już zapowiada powrót restrykcji i obostrzeń dla Polaków. Groźby polityków PiS pięknie wyjaśnia polityk jedynej prawicowej partii w Sejmie. Mówi też jak działać z represyjnym aparatem rządowym.

Na początku wywiadu, prowadzący rozmowę zapytał polityka o coraz częstszą brutalność  policji podczas nękania polskich przedsiębiorców. Zatem pytanie jest, czy możliwa jest odpowiedzialność funkcjonariuszy za ich czynny? Tak jak jest to napisane w projekcie Jacka Wilka. Czy można ich podać do odpowiedzialności karnej?

– Tak to prawda, dziękuję za przypomnienie mojego projektu, on nie należy do najkrótszych, ale właśnie z tego powodu, że zawiera niezwykle ważne elementy i regulacje, których teraz brakuję w obecnej ustawie zasadniczej. A które są niezwykle ważne, ja mam małą satysfakcję, bo mój projekt przewidział, że będzie potrzebny – mówi polityk.

– Bo trzeba w końcu urealnić odpowiedzialność urzędników państwowych! Bo w obecnej sytuacji aż się prosi, ewidentnie widać, że ten brak indywidualnej odpowiedzialności, osobistej i majątkowej, pokrywania strat z własnego mienia, funkcjonariuszy jest ogromną  przeszkodą, aby dochodzić od nich strat za szkody, które wyrządzają bezsprawnym działaniem – zauważa Jacek Wilk.

Urzędnicy odpowiedzą finansowo za wyrządzone straty?

– W naszym stanie prawnym jest teoretycznie taka możliwość, by funkcjonariusze policji, czy urzędnicy odpowiadali majątkowo za straty, do których doprowadzili. Natomiast ustawa, która to reguluję jest tak skonstruowana, że zanim dojdziemy do tego etapu, że funkcj0narusz sam odpowiada swoim majątkiem jest niezwykle trudne. Tam jest kilka stopni, które po drodze trzeba spełnić, najpierw trzeba żądać odszkodowania od skarbu państwa, potem trzeba udowodnić funkcjonariuszowi, że rzeczywiście naruszył prawo itd. Krótko mówiąc rząd tak napisał tą ustawę, żeby policjant czy urzędnik realnie nie odpowiadał dokładni za nic – podsumował gość KORWiN TV.

– Moja koncepcja jest prosta, jeżeli sąd w bezpośrednim postępowaniu, które wytaczamy urzędnikowi stwierdzi, że dany urzędnik doprowadził Nas, nasze mienie do szkody i powstała strata majątkowa i zrobił to nieumyślnie, to odpowiada w pewnych granicach ze swojego majątku. Natomiast jeżeli zostanie stwierdzone, że on dopełnił się tego, czyli naruszenia prawa nielegalnie, bez sprawnie i przekracza swoje uprawnienia to wtedy jego odpowiedzialność, według mojego projektu jest nieograniczona. Czyli ze swojego majątku osobistego musi pokryć wszystkie straty w pełnej wysokości do jakich doprowadził – mówi Wilk.

Poniżej całość.

One thought on “J. Wilk OSTRO o PiS i urzędach! Bandyterka urzędnicza! Przywróćmy odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych

  1. Nie może być tak, żeby było państwo w państwie, jedni mieli obowiązki, a drudzy przywileje.Za obecne błędy, “decydentów”, odpowiadają podatnicy, natomiast reszta prowadzi “swoje interesy”, na koszt podatników i pozbawia ich wszystkiego, o godności, to już nawet niemówiąc. Każdy by chciał za nic nie odpowiadać i promować obce interesy za kasę, to się nazywa – korupcja, a My korupcji, która świadomie ruinuje, nasze zdrowie, pozbawia miejsc pracy, doprowadza do bankructwa i jeszcze napuszcza odpowiednie organy,utrzymywać i odpowiadac nie będziemy. Czas zacząć odbierać majątki tym, którzy do tego doprowadzili, obecnie ustalane “prawo-bezprawia” służy i chroni tylko ich. Globalna Żenada, “alergicznych na ludzkość”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *