Włochy zaniepokojone, patrzą na wybuch Etny. Gigantyczna eksplozja lawy na Sycylii [WIDEO]

Włochy zaniepokojone, patrzą na wybuch Etny. Gigantyczna eksplozja lawy na Sycylii [WIDEO]

Włochy z niepokojem patrzą na Sycylię. Doszło tam do widowiskowej erupcji wulkanu Etna. W rejonie Katanii unoszą się kłęby dymu, a z krateru wulkanu wypływają ogromne ilości lawy.

Trwa erupcja wulkanu Etna. Erupcja jest widoczna z odległości kilkudziesięciu kilometrów, a Włosi wrzucają zdjęcia i nagrania do sieci społecznościowych. W momencie erupcji z wulkanu wystrzeliła wysoka na kilkaset metrów fontanna płonącej lawy. Potem pojawił się gorący dym i popiół, który opada na okoliczne tereny.

Wzrasta aktywność wulkanu

Z obserwacji prowadzonych przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii wynika, że aktywność niestety wzrasta. Z tego choćby powodu, międzynarodowe lotnisko w Katanii zawiesiło swoją działalność z powodu popiołu wulkanicznego.

Słup dymu i popiołu emitowany przez krater południowo-wschodni ma ponad kilometr wysokości.

Zdjęcie

Etna to czynny stratowulkan we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. Etna zajmuje powierzchnię co najmniej 1250 km². Wulkan zaczął powstawać ok. 500 tys. lat temu. Szacuje się, że od tamtego czasu było ponad 200 wybuchów. Aktualna wysokość to ok. 3340 m n.p.m.

Źródło: polsatnews.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *