Rosja przygotowuje się do konfliktu na dużą skalę z NATO! Eksperci są pewni…

Rosja przygotowuje się do konfliktu na dużą skalę z NATO! Eksperci są pewni…

Departament Wywiadu Zagranicznego Estonii (Välisluureamet) w opublikowanym w środę roczniku oświadczył, że Rosja przygotowuje się do konfliktu na dużą skalę z NATO – podaje portal ERR.ee.

Estoński wywiad doszedł do wniosku, że nic nie wskazuje na to, by Moskwa zmieniła swoją długoterminową strategię. Rosja w dalszym ciągu zwiększa swoją gotowość do konfrontacji na pełną skalę z NATO.

W ubiegłym roku Federacja Rosyjska kontynuowała tworzenie nowych dywizji, a także modernizację i rozmieszczenie broni rakietowej na kierunku zachodnim.

Tak jak poprzednio, widzimy, że w tym obszarze dla Rosji niezwykle ważne jest zwiększenie regionalnej przewagi sił zarówno pod względem obecności wojsk, jak i modernizacji oraz rozmieszczenia broni rakietowej – czytamy w oświadczeniu.

W obwodzie kaliningradzkim w 2019 roku utworzono nowy pułk czołgów, a w zeszłym roku utworzono nową dywizję zmotoryzowaną, która stała się szóstą z utworzonych w ciągu ostatnich siedmiu lat dywizji rosyjskich rozmieszczonych na kierunku zachodnim. Równolegle na wybrzeżu Zatoki Fińskiej rozmieszczane są systemy rakietowe Bał o zasięgu 120 km.

Oprócz tego, Rosja nadal formuje oddziały powietrznodesantowe, aby mogły wykonywać misje w całym spektrum działań wojennych – od lokalnych konfliktów po wojnę na dużą skalę.

Estoński wywiad zwraca też uwagę na ćwiczenia Zapad 2021, które odbędą się m.in. na terytorium Białorusi i ewentualnie z udziałem Chin.

Ćwiczenia są ważne z punktu widzenia Estonii i NATO, bo w ich ramach Rosja skoncentruje dziesiątki tysięcy żołnierzy na granicach krajów bałtyckich. Znacząco wzrośnie aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego nad Bałtykiem, a Rosja najprawdopodobniej prześle tu dodatkowe okręty wojenne z flot Czarnomorskiej i Północnej – podaje rocznik Departamentu Wywiadu Zagranicznego Estonii.

Źródło: Jagiellonia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *