Chiny grożą i informują wprost: “To oznacza wojnę”. USA stanowczo odpowiada. Zobacz o co chodzi

Chiny grożą i informują wprost: “To oznacza wojnę”. USA stanowczo odpowiada. Zobacz o co chodzi

Coraz bardziej napięte stosunki między Chinami a USA. Państwo środka ostrzegł, że próby uzyskania przez Tajwan niepodległości “oznaczają wojnę”. Pekin podkreśla, że wyspa jest nieodłączną częścią Chin. Innego zdania są Stany Zjednoczone.

Pekin w ostatnim czasie zintensyfikował działania militarne i wysłał na Tajwan samoloty bojowe. Informuję o tym resort obrony Tajwanu, który podkreśla, że przez ostatni miesiąc chińska armia 22 razy naruszyła strefę obrony powietrznej tego kraju.

Na zarzuty ze strony Tajwanu odpowiedział rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Wu Qian, który podkreślił, że Tajwan jest nieodłączną częścią Chin. Stwierdził, że ostatnie działania militarne Pekinu były konieczne i ostrzegł, że niepodległość Tajwanu “oznacza wojnę”.

– Działania wojskowe chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Cieśninie Tajwańskiej to konieczna reakcja na obecną sytuację bezpieczeństwa w cieśninie oraz poważna odpowiedź na zewnętrzne ingerencje i prowokacje tajwańskich sił niepodległościowych – powiedział rzecznik Qian.

– Musimy ostrzec te siły niepodległościowe Tajwanu: ten, kto igra z ogniem, poparzy się, a niepodległość Tajwanu oznacza wojnę – podkreślił.

Stany Zjednoczone wspierają Tajwan

Te mocne słowa Pekinu wobec Tajwanu, odnoszą się do oświadczenia Stanów Zjednoczonych, które obiecały wsparcie militarne wyspie.

Nowa administracja Joe Bidena potwierdziła zaangażowanie na rzecz wspierania zdolności obronnych Tajwanu. Stany Zjednoczone odpowiedziały na oświadczenie rzecznika chińskiego resortu obrony.

– Uważamy ten komentarz za niefortunny i z pewnością niewspółmierny do naszych zamiarów wypełnienia naszych zobowiązań wynikających z ustawy o stosunkach z Tajwanem. Nie widzimy powodu, dla którego napięcia wokół Tajwanu miałyby prowadzić do konfrontacji – zauważył.

Jak widać stosunki amerykańsko – chińskie coraz bardziej są napięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *