Łukaszenka chce zaostrzyć prawo! Protestujący w panice – nowa lista przestępstw i kar

Łukaszenka chce zaostrzyć prawo! Protestujący w panice – nowa lista przestępstw i kar

Niepokojące wiadomości z Białorusi. Aleksandr Łukaszenka pod płaszczykiem “walki z ekstremizmem” ma zamiar docisnąć opozycję. Chce wprowadzić przepisy jeszcze bardziej ograniczające wolność Białorusinów. Prawo do zgromadzeń i manifestowania swoich poglądów będzie zakazane?

O tych planach poinformowała redakcja Biełsatu, która dostała w swoje ręce, od swojego źródła projekt nowelizacji Kodeksu Karnego. I tam są niepokojące zapiski ws. zgromadzeń. Projekt zakłada odpowiedzialność karną za udział w nielegalnym zgromadzeniu.

Białoruskie władze odpierają zarzuty i twierdzą, że odbyło się posiedzenie międzyresortowej grupy roboczej pod kierownictwem szefa Administracji Prezydenta Ihara Siarhiejenki. Zadaniem komisji jest “dopracowanie projektu nowelizacji Kodeksu Karnego”. Ale pod tymi słowami niestety kraję się nowy zamordyzm.

Dlatego, że za przestępstwo mają zostać uznane: wielokrotnie naruszanie prawa o zgromadzeniach masowych, rozpowszechnianie w internecie zakazanych informacji, a także zbiór i rozpowszechnianie danych osobowych. Czyli jak władz uzna, że protesty są nielegalne, będzie się odpowiadać karnie z pójściem do więzienia włącznie.

Bo jak podaje Biełsat, nowe brzmienie artykułu 342 KK zakładać będzie karę do 3 lat więzienia za udział, organizację lub wzywanie do organizacji nielegalnego zgromadzenia. Udział w proteście będzie uważany za przestępstwo, jeśli osoba oskarżona była w ciągu roku była za to dwukrotnie karana na podstawie Kodeksu Wykroczeń.

Co więcej za publiczne nawoływanie do udziału w nielegalnym zgromadzeniu (cz. 3 art. 369 KK) grozić teraz będzie nie do 3, a do 5 lat więzienia.

Władze chcą także rozszerzyć listę czynów, które będą uznawane za “kierowanie lub uczestnictwo w grupie ekstremistycznej”. Za ekstremizm będą uważane wszystkie działania motywowane wrogością polityczną, rasową, narodową, religijną lub ideologiczną, a także nienawiścią do jakiejkolwiek grupy społecznej. Artykuł 361 KK będzie za to zakładał do 4 lat ograniczenia wolności i od 2 do 6 lat pozbawienia wolności.

Wzrośnie kara za obrażanie władz

Ma także wzrosnąć kara za obrażanie przedstawiciela władz. Obywatela moża za to spotkać grzywna lub areszt, ale także ograniczenie wolności i pozbawienie wolności do 3 lat – opisuje niezależne medium.

Źródło: Biełsat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *