Putin wiecznie żywy? Władimir będzie prezydentem do 2036 roku? Właśnie podpisał ustawę

Putin wiecznie żywy? Władimir będzie prezydentem do 2036 roku? Właśnie podpisał ustawę

Prezydent Rosji Władimir Putin jak widać nie zamierza przechodzić na emeryturę. Teraz podpisał ustawę, która gwarantuje mu możliwość sprawowania władzy do 2036 roku. Oznacza to, że rządziłby do 84 roku życia!

O tej możliwości eksperci od wschodu mówili już jakiś czas. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek ustawę, która umożliwia mu ubieganie się o dwie kolejne kadencje prezydenckie po upłynięciu obecnej w 2024 roku.

To oczywiste, że ustawa była pisana pod Władimira Putina. Wprowadza ona zmiany w dotąd obowiązujących przepisach o wyborach szefa państwa. Zostają one dostosowane do znowelizowanej konstytucji, którą przyjęto w Rosji w ogólnokrajowym głosowaniu latem 2020 roku.

Ustawa daję Putinowi nietykalność

I tak okazuję się, że zmiany w konstytucji sprawiły też, że nawet gdy Putin ustąpi z tej funkcji będzie objęty immunitetem! Ma być nietykalny dla wymiaru sprawiedliwości, Jako, że wódz Rosji ma już 69 lat, ograniczył liczbę kadencji do dwóch.

I dzięki tej ustawie Putin może rządzić Rosją w wieku 84 lat! To właśnie za czasów prezydentury Miedwiediewa zmieniono zapisy dotyczące kadencji prezydenta, wydłużając ją z czterech do sześciu lat. Skorzystał na tym Władimir Putin, który objął ponownie ten urząd w 2012 roku.

Jego druga kadencja kończy się w 2024. Gdyby nie zmiana konstytucji, musiałby oddać komuś władzę na najbliższe sześć lat. Jednak zgodnie z nowelizacją w przypadku osób, które pełniły urząd prezydenta w momencie jej przyjęcia liczba kadencji zaczyna być liczona od nowa, bez uwzględnienia kadencji sprawowanych w przeszłości. Oznacza to, że Putin będzie mógł startować w następnych wyborach i w rezultacie pozostać na stanowisku do 2036 roku.

No cóż car może być tylko jeden.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *