Superbakteria wykryta w Ciechocinku! Szpital w panice wstrzymał przyjmowanie pacjentów

Superbakteria wykryta w Ciechocinku! Szpital w panice wstrzymał przyjmowanie pacjentów

Niepokojące informacje z Ciechocinka. U jednego z pacjentów szpitala tymczasowego w Ciechocinku wykryto groźną bakterię New Delhi. Z tego powodu w placówce wszczęto postępowanie epidemiologiczne. Szpital dodatkowo wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów.

Jak podaje portal wp.pl u jednego z  pacjentów zakażonego koronawirusem wykryto tzw. superbakterię. To potoczne określenie na bakterie odporne na większość antybiotyków. Jak informują lekarze 22. Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Ciechocinku, który jest obecnie szpitalem tymczasowym, poza COVID-19 wykryli u jednego z pacjentów również bakterię New Delhi.

– Okazuję się, że ta superbakteria jest odporna na antybiotyki. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego – powiedział rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

To również oznacza, że szpital wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów. Wszyscy obecni hospitalizowani zostaną przebadani pod kątem zakażenia bakterią New Delhi. Dlatego wprowadzono postępowanie epidemiologiczne.

Czym jest New Delhi?

New Delhi to potoczna nazwa jednego ze szczepów pałeczek jelitowych Klebsiella pneumoniae. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza ten szczep do 12 najbardziej niebezpiecznych drobnoustrojów na świecie ze względu na jego oporność na wiele grup antybiotyków, a czasami nawet na wszystkie obecnie dostępne leki przeciwbakteryjne.

Zdaniem lekarzy rozprzestrzenianiu się takich bakterii sprzyja zbyt częste używanie antybiotyków w szpitalach, a także leczeniu prowadzonym przez lekarzy rodzinnych.

Co więcej bakteria New Delhi może wywołać m.in. śmiertelnie groźne zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego i opon mózgowo-rdzeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *