Segregacja sanitarna nadchodzi! Polska współpracuje z UE ws. paszportów covidowych!

Segregacja sanitarna nadchodzi! Polska współpracuje z UE ws. paszportów covidowych!

Segregacja ludzi na zaszczepionych i nie, nadchodzi. UE chce bowiem do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita” i informuje, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych. To tyle jeżeli chodzi o dobrowolności sczepień.

– Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – mówi, cytowany przez „Rz” wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera.

UE “dla naszego dobra” chce wprowadzić „paszport covidowy” dla swoich obywateli przed wakacjami, by podróżowanie nie było problemem.

„Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z «paszportem covidowym» są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki” – czytamy w “Rzeczpospolitej” .

Co więcej “Rzeczpospolita” twierdzi, że dyskusje na temat szczegółów od wielu miesięcy toczą się na forum grupy roboczej Rady UE.

„Główne zasady są już znane – certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały Covid-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie” – twierdzi dziennik.

Według niej paszport będzie miał formę cyfrową. Ponadto „UE stworzy jednolitą infrastrukturę, a poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą udostępniać”.

No to by było tyle, jeżeli mówimy o dobrowolności sczepień.

Źródło: Rzeczpospolita

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *