Dania mówi DOŚĆ kolejnej szczepionce! Chodzi o skutki uboczne u kobiet

Dania mówi DOŚĆ kolejnej szczepionce! Chodzi o skutki uboczne u kobiet

Jak widać królestwo Danii dba o swoich obywateli, i gdy pojawią się wątpliwości rezygnuje z danych specyfików. Teraz wykluczyła szczepionkę Johnson & Johnson z programu szczepień przeciwko Covid-19. Wszystko przez przypadki zakrzepów potencjalnie związanych ze szczepionką.

Jak podają media, w tym m.in. tabloidu „BT”, decyzja ma zostać ogłoszona wkrótce. Jeśli tak się stanie, ma to opóźnić duński program szczepień, nawet do jesieni. Ale jak twierdzi dziennik, zdrowie obywateli jest ważniejsze.

Czemu Dania rezygnuję ze szczepionki Johnson & Johnson?

Otóż zrezygnowanie z tego preparatu ma związek z przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą. Warto zauważyć, że wcześniej z podobnych powodów Dania zrezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

Mimo tego, Europejska Agencja Leków nie zmieniła swojej rekomendacji dla jednodawkowego preparatu, uznając że korzyści przewyższają ryzyko. EMA zastrzegła jednak, że ulotka szczepionki powinna uaktualnić informację o możliwych efektach ubocznych.

Jako, że sporo jest do zarzucenia temu preparatowi, podobną decyzję podjęła amerykańska Agencja Żywności i Leków po tymczasowym wstrzymaniu szczepień z użyciem preparatu.

Przypomnijmy, że w Polsce dalej używa się kontrowersyjnych preparatów – zarówno AstraZeneki, jak i Johnson & Johnson. Ale u nas nie dba się o zdrowie obywateli wiec to nas nie dziwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *